Moje dziecko boi się iść do szkoły

Wkrótce początek roku szkolnego i wiadomo, że dla większości dzieci szkoła to nic przyjemnego. Jednak początek roku szkolnego dla niektórych dzieci to duże wyzwanie. Pierwszego września część dzieci zacznie naukę pierwszy raz w danej szkole, część dzieci trafi do innej klasy, z innymi kolegami, a dla części będzie to „po prostu”, kolejny rok w tej samej klasie. Wszystkie te sytuacje mogą powodować u  dzieci strach. Przede wszystkim jest to lęk przed nieznanym, przed nowymi nauczycielami, kolegami, nowym budynkiem, nową organizacja czasu. Część dzieci boi się, że sobie nie poradzi w nowym otoczeniu, że nauczyciele i koledzy nie będą go lubić.

Fobia szkolna

Czasami lęk przed pójściem we wrześniu do szkoły, pozostaje na dłużej, towarzyszy on dziecku na co dzień, przez wiele miesięcy.Wtedy możemy mówić o fobii szkolnej. Możebyć też  to związane, z trudnościami z jakimi dziecko, nastolatek musi się mierzyć codziennie, a które przerastają jego możliwości. Czasami rodzice mają wrażenie, ze odnieśli porażkę, jeśli ich dziecko nie radzi sobiew szkole z tego czy innego powodu. Jednak proszę pamiętać, że jest to tylko jeden z kolejnych problemów w życiu dziecka. Dlatego zachęcam do konsultacji w momencie, kiedy widzimy, że dziecko zupełnie nie radzi sobie z pójściem do szkoły,zarówno pierwszego września  jak i w kolejnych dniach roku szkolnego. Powody niechęci chodzeniado szkoły, jak również przyczyny fobii szkolnej mogą być różne.

W toku terapii, w pracy z nastolatkiem, który nie radzi sobie z lękiem przed szkołą, pracuję przede wszystkim na WZMOCNIENIU SAMOOCENY DZIECKA . Ponadto równolegle wypracowuje razem z nastolatkiem różne strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W zależności od potrzeb dziecka,rodziców,pracuję z  nastolatkiem nad pokonaniem strachu przed szkołą.Sesje mogą odbywać się  indywidualnie (terapeuta i nastolatek) lub przy obecności i udziale rodziców.

O Autorze

Agnieszka Szczytowska

Jestem psychologiem i terapeutą zajmującym się terapią partnerską i indywidualną dla osób dorosłych i młodzieży. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jestem absolwentką psychologii i prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych Seksuologia Kliniczna na Wyższej Szkole Finansów i Prawa pod kierownictwem prof. Lwa- Starowicza. Ukończyłam dwustopniowy kurs krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kursy z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.