Wakacje, które uzależniają nastolatków

Kolejne wakacje dobiegają końca. Dni staja się co raz krótsze i co raz mniej słońca, a do mojego gabinetu wracają nastolatki. Oczywiście dla nastolatków wakacje to czas wolny od obowiązków, który można poświęcić na granie na komputerze, spotkania towarzyskie, sporty, inne pasje. To również czas wyjazdów na kolonie, obozy, festiwale, zagraniczne kursy językowe oraz te pierwsze wybłagane wakacje bez opieki.  Właśnie wtedy, kiedy ten wolny czas się kończy, do mojego gabinetu przychodzi wielu zmartwionych rodziców, którzy „nie poznają swoich dzieci”.

W trakcie wyjazdów wakacyjnych albo dla urozmaicenie nudy domowej,  życie towarzyskie naszych dzieci kwitnie w letnich miesiącach.  Powoduje to, że są one bardziej narażone na poznanie „niewłaściwych ludzi”  czyli pijących alkohol, zażywających narkotyki.  Oczywiście szanse na zetknięcie się z dilerami i rówieśnikami zażywającymi narkotyki czy inne używki nastolatki mają również w trakcie szkoły. Wakacje to tylko bardziej sprzyjający moment, bo jest więcej czasu a i z dala od rodziców łatwiej się próbuje zakazanych rzeczy.

Rodzice, którzy przychodzą do mnie,  zadają często pytanie „co zrobić kiedy wyczuje się od dziecka alkohol/narkotyki?”. Oczywiście nie ma jednej dobrej metody na radzenie sobie z tym problemem. Moim zdaniem przy pierwszym takim zdarzeniu najważniejsze jest, aby dopytać się dziecka czemu tak pachnie, czy samo piło/paliło czy może ludzie z jego otoczenia. Kolejnym etapem jest zastanowienie się,  jak często dziecko  „dziwnie wyglądające”  wraca do domu.  Jeżeli jest to pierwszy taki  przypadek  to nie uważam, ze jest to duży problem. Jeśli jednak dziecko opuszcza się w szkole, zaczyna kraść pieniądze albo co raz częściej przychodzi po alkoholu czy narkotykach do domu,  należy zgłosić się do specjalisty. Istnieje bowiem jakiś powód, że nasze dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami, emocjami, wpływem rówieśników.

W trakcie terapii, nastolatek przede wszystkim zaczyna dociekać, rozwiązywać  problemy z powodu których zaczął brać używki.  Następnie z pomocą  rodzica pracujemy nad poprawą relacji w rodzinie oraz nad wzmocnieniem samooceny dziecka i szukamy sposobów jak nie ulegać presji otoczenia.

O Autorze

Agnieszka Szczytowska

Jestem psychologiem i terapeutą zajmującym się terapią partnerską i indywidualną dla osób dorosłych i młodzieży. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jestem absolwentką psychologii i prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych Seksuologia Kliniczna na Wyższej Szkole Finansów i Prawa pod kierownictwem prof. Lwa- Starowicza. Ukończyłam dwustopniowy kurs krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kursy z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.