Kiedy zacząć terapię partnerską?

Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie terapii małżeńskiej. Jednak czym wcześniej para się uda do psychoterapeuty tym większa szansa na uratowanie związku.  Czym więcej niedomówień, krzywd, które partnerzy sobie wyrządzili tym trudniej później odbudować związek.  Jednak nie jest to niewykonalne, najważniejsze do podjęcia terapii jest chęć partnerów do pracy i zmiany nawyków, schematów funkcjonujących w związku.

Kiedy i dla kogo terapia partnerska?

Czasami pierwszy kryzys,  poważna kłótnie, temat sporny, którego para nie potrafi rozwiązać mogą być powodem zgłoszenia się do psychoterapeuty.  Kolejne powody, które mogą świadczyć o potrzebie pomocy dla związku to poczucie oddalenia, budowanie muru miedzy partnerami, brak czułości, bliskości, seksu.  Ponadto jeśli partnerzy przestają czerpać przyjemność z  wspólnie spędzonego czasu, unikają się, wolą spędzać czas z innymi osobami, a nie partnerem  to wszystko świadczy o tym, że coś nie dobrego dzieje się w relacji. Jeśli takie zachowanie zaczyna trwać co raz dłużej, wtedy należy zgłosić się do specjalisty.  Narastająca frustracja, złość, zamykanie się w sobie to kolejne elementy, które sygnalizują problem w związku.  Zdrada, wyprowadzka jednej ze stron, wniesienie pozwu o rozwód to najczęstsze powody zgłoszenia się na terapię.  Wszystkie wymienione wyżej momenty w życiu pary są bardzo dobrym powodem do przyjścia na terapię, jak również zachęcam do konsultacji, nawet jednorazowych spotkań zawsze jak Państwo czujecie, że sami nie dajecie już rady i potrzebna Wam pomoc z zewnątrz.

Pychoterapia partnerska

 Bez względu na powód rozpoczęcia psychoterapii  partnerskiej  ważne jest, aby na terapie przyjść z chęcią zmiany i gotowością do włożenia wysiłku w osiągnięcie tej zmiany.  Partnerzy na początku mogą nie zdawać sobie sprawy o jaką zmianę chodzi i to jest jak najbardziej zrozumiałe. Ważne jest, żeby chcieć coś zmienić, żeby związek zaczął funkcjonować lepiej.  To złe schematy, nawyki obu partnerów powodują, że relacja przestaje nas satysfakcjonować, dlatego z pomocą psychoterapeuty należy je zastąpić nowymi, lepszymi.

Pierwsze kryzysy, tematy sporne, których para nie potrafi rozwiązać sama.  Przedłużający się czas, kiedy wolimy być osobno niż razem, bo czujemy się źle w obecności partnera. To pierwsze symptomy, które powinny zaniepokoić nas, że związek zaczyna szwankować.

O Autorze

Agnieszka Szczytowska

Jestem psychologiem i terapeutą zajmującym się terapią partnerską i indywidualną dla osób dorosłych i młodzieży. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jestem absolwentką psychologii i prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych Seksuologia Kliniczna na Wyższej Szkole Finansów i Prawa pod kierownictwem prof. Lwa- Starowicza. Ukończyłam dwustopniowy kurs krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kursy z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.