Pierwsza wizyta u psychologa: jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u psychologa to dla wiele osób niemały powód do stresu. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się z czymś, co może i mogliśmy zaobserwować w amerykańskich filmach, ale na co sami nie odważylibyśmy się zdecydować. „Bo to wstyd”, „bo psycholog pomyśli, że jestem nienormalny/-a”, „bo co ludzie powiedzą”. Dzisiaj z pomocy tych specjalistów korzysta coraz więcej Polaków – obawa przed wizytą jest coraz mniejsza, a wiara w jej skuteczność – wręcz przeciwnie. Jeśli i ty zastanawiasz się, czy odwiedzić psychologa i jak taka wizyta wygląda, przygotowaliśmy dla ciebie zestaw pytań i odpowiedzi, które powinny rozwiać twoje wątpliwości.

 

1. Pierwsza wizyta u psychologa: jakiego specjalistę wybrać?

Przed pierwszą wizytą u psychologa warto poczytać, jakiego rodzaju terapie oferują konkretni specjaliści i która z nich najbardziej pasuje do twoich oczekiwań. Najpopularniejsze rodzaje terapii to m. in.: terapia poznawczo-behawioralna, terapia Gestalt, terapia systemowa, terapia psychodynamiczna, TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach). Na psychoterapię możesz się udać indywidualnie bądź wybrać terapię dla par, a nawet terapię grupową.

Zanim zdecydujesz się na wizytę, popytaj znajomych, czy mogą kogoś polecić (jeśli czujesz się pewnie, zwracając się do nich z takim pytaniem), poproś o polecenie np. osoby udzielające się w grupach poświęconych psychologii w social mediach. Poczytaj o konkretnych specjalistach na ich stronach internetowych.

 

2. Pierwsza wizyta u psychologa: czy muszę się do niej przygotować?

Osoba odwiedzająca gabinet psychologa nic nie musi. Warto się udać do specjalisty z nastawieniem, że uzyska się pomoc, a nie z przekonaniem, że psycholog będzie miał wobec ciebie jakieś oczekiwania. Na pierwszą wizytę u psychologa nie musisz przychodzić z wypunktowaną listą problemów, które chcesz poruszyć podczas rozmowy (ale jak najbardziej możesz, jeśli taka forma ci odpowiada). Warto jednak przemyśleć, na rozważeniu którego problemu zależy ci najbardziej i od niego zacząć terapię. Wspomnij też o tym, że to twoja pierwsza podejmowana terapia. Psycholog, jeśli raz zapyta o daną kwestię, a ty nie poczujesz jeszcze gotowości, by ją poruszyć, nie będzie cię zmuszał do kontynuowania tematu w danym momencie. Być może powrócicie do niego później.

Pamiętaj, że tak jak nie zawsze świetnie dogadujemy się z nowopoznaną osobą, tak i nie zawsze poczujesz się swobodnie w towarzystwie konkretnego psychologa, może ci nie odpowiadać sposób prowadzenia przez niego terapii. W takim przypadku możesz mu o tym powiedzieć bez obaw, że dobry terapeuta się na ciebie obrazi. Być może twoje uwagi okażą się dla niego pomocne. Jeśli masz przekonanie, że jednak ze sobą się nie dogadacie, nie zrażaj się i spróbuj znaleźć innego psychologa. Warto to zrobić, by skutecznie sobie pomóc.

 

3. Pierwsza wizyta u psychologa: jak przebiega?

Pierwsza wizyta u psychologa to przede wszystkim okazja, by sprawdzić, czy w towarzystwie wybranego specjalisty czujesz się bezpiecznie, czy uważasz, że możesz mu zaufać. To czas, by powiedzieć, jaka motywacja kierowała tobą przed przyjściem do gabinetu, nawet jeśli nie jesteś w stanie określić swoich oczekiwań, tego, co cię trapi, konkretnie. Pamiętaj, że możesz mówić, o czym chcesz. Psycholog zada kilka wstępnych pytań, by lepiej cię poznać.

Co ważne, po pierwszej wizycie u psychologa nie należy spodziewać się spektakularnych efektów. Terapia to długotrwały proces, dlatego nie warto się na początku zniechęcać. W ciągu pierwszych wizyt ustalisz z psychologiem zasady waszej współpracy, m. in. jak często będziecie się spotykać, ile będą trwały pojedyncze sesje i jaka może być spodziewana długość całej terapii. W Instytucie My Way psychoterapia indywidualna trwa 60 minut, a terapia małżeńska bądź partnerska – 90 minut. Jeśli nie czujesz się jeszcze gotowy na spotkanie z psychologiem na żywo lub nie mieszkasz w Polsce, możesz umówić się z nami na sesję poprzez Skype’a.

 

4. Czy psycholog zdradzi komuś, co mu mówię? Co sobie o mnie pomyśli?

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, więc nie zdradzi nikomu, o czym rozmawiacie podczas sesji. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wspomnisz popełnionym przestępstwie lub o sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia.

Specjalista rozmawia z tobą nie po to, by oceniać, ale by wspierać, pomóc ci podjąć decyzję, która najbardziej będzie ci odpowiadała. Nie musisz się więc martwisz, że podczas sesji usłyszysz ocenę swojego postępowania. Psycholog nigdy też nie powie, że „masz coś zrobić tak i tak”, ale pomoże ci w osiągnięciu twojego własnego postanowienia.

 

5. Co pomyślą o mnie inni?

Wiele osób obawia się, że o ich wizycie u psychologa dowiedzą się współpracownicy czy szef, że zostanie to gdziekolwiek odnotowane i będzie się ciągnęło za nim latami. Jeśli chodzi o to ostatnie – nic takiego się nie stanie, nikt oprócz gabinetu psychologicznego nie odnotuje twojej wizyty. Jeśli porada odbywa się w dużym centrum medycznym, będzie zapisana obok wizyt lekarskich, jednak tak jak w przypadku wizyty u ginekologa czy endokrynologa, nikt nie będzie o niej informował twoich współpracowników.

Warto też pamiętać, że psycholog, w przeciwieństwie do psychiatry, nie jest lekarzem, więc nie wypisuje recept. Specjaliści jednak często ze sobą współpracują – psychiatra może zdiagnozować, przepisać leki, ale wizyty u niego są rzadsze niż u psychologa. To psycholog prowadzi terapię, pozwala poradzić sobie z bieżącymi problemami w pracy, związku, a także z tymi z przeszłości.

Nie ma więc co się obawiać i odwiedzić tego specjalistę, jeśli czujesz taką potrzebę. Nie ma się też co jej wstydzić – coraz więcej Polaków korzysta z terapii, to po prostu jeden z punktów w ich kalendarzu. Tak, jak to pokazują w tych amerykańskich filmach.

 

O Autorze

Agnieszka Szczytowska

Jestem psychologiem i terapeutą zajmującym się terapią partnerską i indywidualną dla osób dorosłych i młodzieży. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jestem absolwentką psychologii i prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych Seksuologia Kliniczna na Wyższej Szkole Finansów i Prawa pod kierownictwem prof. Lwa- Starowicza. Ukończyłam dwustopniowy kurs krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kursy z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.