Jesteś rodzicem i chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne w czasie pandemii? Oto, jak to zrobić

Czujesz się dosłownie wyzuty lub wyzuta z sił, na skutek prób łączenia obowiązków rodzicielskich i zawodowych w czasie pandemii? Nic dziwnego! Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Wiesz, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest niezbędne, ale jednocześnie – jako rodzic – masz ograniczone zasoby czasu i energii, by to zrobić. Jednak przy odrobinie inwencji, możesz sam/a siebie wspomóc, nawet jeśli czeka na ciebie tysiąc obowiązków w pracy i kolejny milion w domu.

 

1. Zadbaj o swoje podstawowe potrzeby

A potrzeby te obejmują regularne spożywanie bogatych w substancje odżywcze pokarmów i aktywność fizyczną. To wcale nie musi być trudne – noś ze sobą przekąski, gdziekolwiek idziesz. Wystarczy włożyć do torebki butelkę wody, pokrojone (mogą być kupne!) marchewki lub gotową sałatkę. O swój ruch zadbasz, chodząc na spacery całą rodziną, grając z dziećmi w gry wideo, które wymagają większej aktywności niż siedzenie czy znajdując 20 minut rano lub wieczorem na ćwiczenia z ulubioną trenerką.

 

2. Zadbaj o swój sen

Rodzice zazwyczaj z wielką uwagą podchodzą do rytuałów związanych ze snem swoich dzieci, a o sobie zapominają. Wszyscy wiemy, że zbyt mało przespanych godzin wiąże się z większą drażliwością, zmęczeniem, niepokojem. W szybkim zaśnięciu pomoże ci pozbycie się niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany telefonów i komputerów sprzed nosa. Wystarczy zmienić tę funkcję w ustawieniach urządzenia lub ściągnąć specjalną aplikację, która to umożliwi. Na pół godziny przed snem postaraj się też zrezygnować z zerkania w komórkę.

 

3. Ogranicz to, co odbiera ci energię

Jeśli denerwujesz się coraz to nowszymi doniesieniami na temat pandemii, przysięgnij sobie, że po godzinie 22 (lub innej wybranej) nie będziesz sprawdzać wiadomości. W czasie zabawy z dziećmi schowaj telefon do szuflady lub odłóż w pokoju obok. A popołudniową szklankę kawy, które nie ułatwi ci snu, zamień na wodę.

 

4. Zrób sobie przerwę

Pozwolenie dziecku na oglądanie telewizji czy siedzenie przed komputerem brzmi jak największy grzech rodzica. Tymczasem on też potrzebuje „chwili spokoju”, więc jeśli ma cię to uratować przed wybuchem gniewu, utratą sił, włącz dzieciom grę czy bajkę, a w tym czasie porozmawiaj przez telefon z bliską osobą, poczytaj albo posłuchaj ulubionego podcastu.

 

5. Praktykuj małe, ale przyjemne nawyki

W czasie tej codziennej bieganiny wyjdź na kilka minut na balkon powdychać świeże (z założenia oczywiście) powietrze, weź gorącą kąpiel, obejrzyj z partnerem/partnerką ulubiony program, przed ruszeniem z dziećmi samochodem zaczerpnij kilka spokojnych oddechów. Skoncentruj się na czynnościach, które cię wypełniają.

 

6. Myśl o rozwoju nie tylko dzieci, ale i swoim

Granie w ulubione gry dzieci, czytanie ich ulubionych bajek może być dla rodzica nużące, warto więc wprowadzić do wychowania swoich pociech elementy tego, co i rodzic lubi. Można przecież razem piec ciasteczka, słuchać piosenek z „Króla Lwa” czy „Krainy Lodu”, wybierać takie lektury (choć od czasu do czasu), które i mamy czy taty nie zanudzą.

 

7. Bądź dla siebie wyrozumiały/-a

Jesteś rodzicem, ale to nie oznacza, że nie możesz mieć trudności, czuć zmęczenia i irytacji. Pozwól sobie czasem na ominięcie niektórych obowiązków domowych czy zjedzenie odmrożonego posiłku i zaoszczędzenie tym sposobem czasu na rzecz wspólnego oglądania filmu z dziećmi.

O Autorze

Agnieszka Szczytowska

Jestem psychologiem i terapeutą zajmującym się terapią partnerską i indywidualną dla osób dorosłych i młodzieży. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Jestem absolwentką psychologii i prawa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych Seksuologia Kliniczna na Wyższej Szkole Finansów i Prawa pod kierownictwem prof. Lwa- Starowicza. Ukończyłam dwustopniowy kurs krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz kursy z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.