Jeśli masz w swojej rodzinie bliskiego-mola książkowego lub sam/a chcesz sobie sprezentować z okazji świąt dobrą lekturę, przedstawiamy 5 publikacji, które – mamy nadzieję – spodobają się tobie lub osobie przez ciebie obdarowanej. Wśród poniższych tytułów znajdziesz książki związane z tematyką psychologiczną.
-
„Nieposkromiona”, Glennon Doyle
„To ta książka zmotywowała mnie do tego, by schudnąć. Dzięki jej lekturze uwierzyłam, że to zależy tak naprawdę wyłącznie ode mnie, przekonałam się, że mam siłę do tego, by osiągnąć swój cel” – tak miała powiedzieć Adele po tym, jak przeczytała „Nieposkromioną” Glennon Doyle. W podzięce autorka odpisała wokalistce, że uwielbia jej muzykę. Doyle jest pisarką, mówczynią, filantropką. Dawniej była zamężna i znana w sieci głównie jako jedna z „chrześcijańskich mamusiek”. Dzisiaj pisarka ma żonę (piłkarkę Abby Wambach), z którą wspólnie wychowuje trójkę dzieci ze swojego poprzedniego małżeństwa. Autorka „Nieposkromionej” rozwiodła się po tym, jak poczuła miłość do kobiety i jak dowiedziała się, że mąż ją zdradzał (obecnie byli małżonkowie mają jednak poprawne relacje). Doyle w swojej książce zachęca kobiety do tego, by powróciły do tej dawnej ja, którą były zanim ktoś powiedział im, jak mają żyć. Zanim nauczono je, że powinny być grzecznymi dziewczynkami, spełniającymi oczekiwania innych, a nie swoje. Jak sama autorka zaznacza, jej publikacja nie oferuje żadnego spisu wskazówek, nie opowiada, jakie są sposoby na to, by przejść swoją trudną drogą. Zawiera za to prawdziwe i inspirujące historie o tym, jak powstawały klatki pewnej kobiety (czyli samej Doyle), w których przez lata tkwiła i jak udało się jej z nich uwolnić. Doyle pisze, że:
„Jesteśmy żywi tylko do tego stopnia, do jakiego jesteśmy gotowi dać się unicestwić. Za nasze następne życie zawsze będziemy musieli zapłacić obecnym”.
-
„Siła nawyku”, Charles Duhigg
Charles Duhigg za swoją książkę „Mądrzej, szybciej, lepiej” otrzymał Nagrodę Pulitzera, my chcielibyśmy jednak polecić na święta jego inną publikację – „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Po świętach przychodzi kolejny rok, a wraz z nim i postanowienia: zazwyczaj chcemy schudnąć, zmienić pracę/zacząć więcej zarabiać, poznać miłość życia. Często jednak nic ku temu, by tak się stało, nie robimy. Dlaczego? Przyzwyczajeni do siedzenia na kanapie, a nie do codziennych ćwiczeń, nie możemy znaleźć motywacji do tego, by się w końcu poruszać. Pragniemy kogoś poznać, ale boimy się iść na randkę, bo długo tego nie robiliśmy. Aby jednak wprowadzić w życiu te pożądane zmiany, należałoby najpierw zmienić nawyk, w którym tkwimy od lat. Ten, który nie pozwala nam ruszyć do przodu i przez którego boimy się zaryzykować, zmienić swój schemat działania. Duhigg w swojej książce tłumaczy, że to naturalne, iż zerwanie z długoletnim nawykiem nie jest łatwe, ale przedstawia również sposoby na to, by ze starym przyzwyczajeniem zerwać i wprowadzić zamiast niego nowe, bardziej pożądane przyzwyczajenie. I choć praca nad nim początkowo będzie wymagała odwagi, w konsekwencji nawyk ten pozwoli zrobić w życiu krok naprzód. Autor „Siły nawyku” zaznacza też, że nie należy się poddawać po pierwszych próbach wprowadzenia nowych przyzwyczajeń. A duże zmiany zaczynają się od tych najmniejszych:
„Małe zwycięstwa są dokładnie tym, czym się wydają, i są częścią procesu, w którym kluczowe nawyki prowadzą do daleko idących zmian. Ogromna liczba badań wykazała, że małe zwycięstwa mają olbrzymią moc i wywierają wpływ zupełnie nieproporcjonalny do osiągnięć idących z nimi w parze”.
-
„W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem”, Troy DuFrene, Kelly G. Wilson
Nawet jeśli wszystko sobie dobrze zaplanujesz, cały czas z tyłu głowy obawiasz się, że nagle pojawi się sytuacja, która wymknie się spod twojej kontroli i nie będziesz potrafił/a sobie z nią poradzić? A gdy sprawy, niespodziewanie zaczynają przebiegać nie po twojej myśli, reagujesz tak, jak się tego obawiałeś/-aś, czyli nie dajesz się ponieść lękom i niepokojowi? Wiele osób martwi się, panikuje, gdy staje w obliczu życiowych trudności, a w spokojniejsze dni zatapia się we wspomnieniach, bez przerwy analizując, co działo się w przeszłości. Zamiast żyć tu i teraz. „W sieci natrętnych myśli”, książka napisana przez dwójkę psychoterapeutów – Troya DuFrene’a i Kelly G. Wilson, ma na celu pomóc czytelnikom w uporządkowaniu tych natrętnych myśli, pokonaniu przeszkód podstawianym przez mózg, uwolnieniu z blokujących lęków i zaakceptowaniu oraz zrozumieniu swoich uczuć. Ma sprawić, że to my będziemy mieć lęki, a nie lęki nas. Bo, jak napisała o tej publikacji Julia E. Wahl z University of Derby:
„Książka przedstawia naturę naszego katastroficznego umysłu, a także sposób na kultywowanie psychologicznej elastyczności niezależnie od tego, co dzieje się w nas i na zewnątrz. Owa psychologiczna elastyczność oznacza bycie z tym, co dzieje się w danym momencie, i mądre na to reagowanie. […] Nie chodzi tu wcale o pokonanie lęku, ale o życie z nim w taki sposób, żebyśmy mogli doświadczać tego, co dobre, co ma sens, co daje nam satysfakcję”.
-
„Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi”, Stefanie Stahl
Marzysz o tym, by nawiązać długotrwałą, pełną prawdziwych uczuć relację, ale wydaje ci się, że cały czas trafiasz na niewłaściwe osoby lub zaprzestałeś/-aś już jakichkolwiek poszukiwań? A może nie masz problemów z nawiązaniem relacji, ale uciekasz z niej gdy tylko przychodzi czas, by ją pogłębić, odsłonić przed drugą osobą swoje lęki, pragnienia, obawy? Czy jesteś w związku, w którym tak naprawdę od lat doskwiera ci samotność? Jeśli któryś z tych opisów dotyczy twojej osoby, sięgnij po „Jak nie bać się bliskości? O budowaniu dobrych więzi”. Autorka książki, Stefanie Stahl to najsłynniejsza niemiecka psychoterapeutka, która pisze o tym, że lęk przed bliskością wynika z głęboko czasem ukrytej obawy przed pokazaniem drugiemu człowiekowi, jacy naprawdę jesteśmy. A często, swoim tylko zdaniem, jesteśmy „niewystarczający”. Jak pisze psycholożka:
„Któż ma odwagę walczyć, skoro ostatecznie spodziewa się przegranej?”
Stahl po latach praktyki wypracowała jednak sposoby, które pomagają jej klientom „przytulić swoje lęki”. Właśnie o tych sposobach napisała w swojej najnowszej, wydanej w 2021 roku, publikacji. Warto dodać, że choć ta książka może okazać się świetnym pomysłem na prezent, lepiej ją podarować osobie, którą bardzo dobrze znamy, która sama nam o swoich uczuciach, obawach opowiedziała. Bądź też sprawić ją sobie samemu, zamiast zaskakiwać nią niespodziewanie rodzinnego wieloletniego singla, o którego życiu prywatnym tak naprawdę niewiele wiemy.
-
„Sen Alicji, czyli jak działa mózg”, Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
Na koniec przedstawiamy książkę (nie tylko) dla dzieci! Jeśli nie chcesz, żeby twój potomek wyprzedził cię w wiedzy na temat neurobiologii, przeczytaj ją, zanim dobierze się do niej twój syn czy córka. Jak powiedział prof. Stanisław Kwiatkowski, neurochirurg: „Każdy, to ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!”. W „Śnie Alicji” Jerzy Vetulani, neurobiolog, biochemik i psychofarmakolog w prosty, gawędziarski i pełen humoru sposób wyjaśnia czytelnikom, „to, co się w głowie mieści”. Co się dzieje z naszym ciałem, gdy śpimy? Dlaczego nasze narządy nigdy nie mają czasu na lenistwo? Jaką rolę w funkcjonowaniu skomplikowanego mechanizmu zwanego ciałem pełni mózg? Dlaczego nazywany jest generałem? Odpowiedzi niech udzieli mózg we własnej „osobie”:
„Odpowiadam za to, że czujesz, myślisz, mówisz, widzisz, za to, że potrafisz podejmować decyzje, i za to, jaka jesteś”.
W książce znalazło się też wiele innych ciekawostek. Opowieściom profesora (a właściwie mózgu, który razem z Alicją jest narratorem) towarzyszą ilustracje, dzięki czemu publikacja staje się jeszcze bardziej przyjazna najmłodszym. „Sen o Alicji” przeznaczony jest dla dzieci od 10. roku życia. I dla dorosłych bez wiekowych ograniczeń.
Życzmy zaczytanych i inspirujących świąt!