Savoir vivre dla gości i partnera po narodzinach dziecka

1. Jeśli nie jesteś zaproszony/zaproszona do szpitala nie przychodź. Ten czas jest zarezerwowany tylko dla taty maluszka.
2. Zanim przyjdziesz zadzwoń lub zapytaj w inny sposób czy możesz wpaść.
3. Katar to też choroba. Nic się nie stanie jak zobaczysz malucha tydzień później, a oszczędzisz mamie dodatkowego problemu w postaci chorego dziecka.
4. Na pokładzie jest noworodek! Umyj ręce przy wejściu!
5. Pamiętaj, że najważniejsza teraz jest MAMA, a nie dziecko! To ona przebiegła życiowy maraton i zasługuje na Twoje uznanie.
6. Mama zajmie się dzieckiem, a Ty zajmij się mamą
7. Sam/sama zrób sobie herbatę i weź ciastka.
8. Wstaw pranie/umyj podłogę/przynieś ze sobą obiad/wyjdź na spacer z psem/wynieś śmieci – bardziej przyda się taka pomoc niż podziwianie noworodka.
9. Nie musisz przynosić za każdym razem prezentu dla starszego dziecka. Wzięcie go na spacer też będzie świetnym pomysłem.
10. Nie siedź za długo, może mama chciałaby się zdrzemnąć.
11. Jeśli widzisz, że mama karmi piersią podaj jej szklankę wody i coś do przegryzienia. Nie pytaj, podaj.
12. Nie musisz rozmawiać o dziecku, każdy inny temat też jest na czasie.
13. Nie rób setek zdjęć noworodkowi, nie mów za głośno i nie podnoś dziecka jeśli sami Ci go nie dali, maluszek potrzebuje spokoju.

Pobierz poradnik 10 Rad do partnera i wszystkich gości!

O Autorze

Zuzanna Nawrot

Jestem mamą cudownej prawie dwuletniej dziewczynki, a za chwilę kolejnego maleństwa. W 2014 roku przeprowadziłam się do Irlandii, więc nie mogłam oczekiwać pomocy, kiedy rodziłam córkę oraz w pierwszych miesiącach po porodzie. To doświadczenie przekonało mnie, jak wiele wsparcia potrzeba w tym trudnym okresie, a jak ciężko czasem je otrzymać ze względu na sytuację w jakiej się znajdujemy (miejsce zamieszkania, odległość do rodziny, praca). Wtedy też żywo zainteresowałam się tematem macierzyństwa i pomocy innym mamom w ich lękach, trudnościach i rozterkach. Pomagałam więc kobietom po porodzie w dostosowaniu się do nowej roli. Aby moja pomoc była fachowa ukończyłam kurs z DONA International jako doula poporodowa.